Czym są nieruchomości?

Wiele osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z rynkiem nieruchomości zastanawia się, czym one właściwie są i jakie elementy mieszczą się w tej kategorii. Odpowiadając na ich potrzeby, spieszę z wyjaśnieniem.

Nieruchomości są to pewne rzeczy, których – jak sama nazwa wskazuje – nie możemy ruszyć. Co to oznacza? Oznacza to, że jeśli myślimy o nieruchomościach to mamy na myśli taki obiekt, którego nie możemy w żaden sposób przemieścić.

Pomyślmy chwilę o przykładach. Pierwszą rzeczą, która przychodzi na myśl są wszelkiego rodzaju działki i grunty. Nie możemy przecież zmienić miejsca ich położenia albo przenieść z Warszawy do Wrocławia. Są one nieruchome, więc możemy zaliczyć je do dużej grupy nieruchomości. Ale to nie koniec. Innym przykładem są domy, mieszkania i lokale. Wyobrażasz sobie przeniesienie mieszkania w inne miejsce?Ja też nie, a urzędnicy to już w ogóle. Dlatego jeśli myślimy o jakimś pomieszczeniu to też jest ona nieruchomością.

Dla ułatwienia podajmy sobie przykłady, które z pewnością nieruchomościami nie są. Niech to będzie np. samochód. Samochodem przemieszczamy się co co dzień, więc jest on ruchomy – nie możemy więc go wrzucić do worka rzeczy nieruchomych. Podobnie rzecz się ma z laptopem – jest to obiekt, który możemy wziąć do ręki i przenieść w inne miejsce. Jest on więc ruchomy.

Jak widać pojęcie nieruchomości wcale nie jest tak trudne, jakby się mogło na pierwszy rzut oka wydawać.

Comments are closed.